رفع مشکل کیبورد و حروف ” گ ژ پ چ “

سلام

متاسفانه در نسخه های ۱۰٫۲ رسمی بلک بری هنوز کیبورد فارسی اضافه نشده است و در نسخه های غیر رسمی ۱۰٫۳ با توجه به اینکه کیبورد فارسی وجود دارد حرف ” د “ وجود ندارد .

در این آموزش قصد داریم روش و ترفندی را بررسی کنیم تا حروف دلخواه مثلا گ ژ پ چ را به کیبورد عربی اضافه کنیم :

۱- وارد Setting شوید :

کیبورد فارسی بلک بری

۲- به قسمت Language and Input بروید :

کیبورد فارسی بلک بری

۳- اگر زبان عربی را اضافه کرده اید این مرحله و مرحله بعد را نادیده بگیرید اگر هنوز اضافه نکرده اید گزینه Input Language را انتخاب کنید و در نوار پایین صفحه گزینه Add/Remove Language را بزنید

۴- اکنون زبان عربی و انگلیسی را انتخاب کنید و Save کنید :

کیبورد فارسی بلک بری

۵- مجدد به بخش Language and Input می رویم و اینبار گزینه Prediction and Correction را انتخاب میکنیم :

کیبورد فارسی بلک بری

۶- در این بخش Word Substitution را انتخاب میکنیم :

کیبورد فارسی بلک بری

۷- همانطور که در تصویر مشاهده میکنید کلمات پرمصرف و کلیدی را من وارد کرده ام که البته شما می توانید فقط حروف ” گ چ پ ژ ” را فقط وارد کنید.

IMG_20140908_100032

۸- در نوار پایین Add Shortcut را بزنید در پنجره جدید در خط اول باید کلمه یا حرف  اشتباه یا ناقص را وارد کنید بفرض ما حرف “گ” را میخواهیم به کیبورد اضافه کنیم پس در خط اول حرف “ک” را وارد میکنیم و در خط بعد حرف ” گ ” را که باید از اس ام اس یا صفحات وب نوشته شده است کپی کنید و در اینجا وارد کنید و در نهایت Save میکنید  :

کیبورد فارسی بلک بری

۹-اکنون به Text Messages میرویم و حرف “ک” را تایپ می کنیم ، همانطور که مشاهده میکنید بر روی کلید فاصله (Space) حرف “گ” را نمایش می دهد که با زدن این دکمه حرف “ک” تبدیل به “گ” می شود :

کیبورد فارسی بلک بری کیبورد فارسی بلک بری

۱۰- اگر شما تنها این ۴ حرف را اضافه کرده اید و بفرض می خواهید تایپ کنید ” اگر ” باید ابتدا “ا” را تایپ و سپس فاصله و بعد حرف “ک” را تایپ کنید و مجدد فاصله بدهید اکنون شما “ا گ” مشاهده میکنید  که باید فاصله بین “ا” و “گ” را حذف کنید .

۱۱- اکنون اگر در مرحله ۸ بجای حرف “ک” کلمه “اکر” را وارد میکردید و خط دوم “اگر” دیگر نیاز به این همه زحمت نیست ، کافیست شما “اکر” تایپ کنید و با زدن کلید فاصله خود به خود به “اگر” تبدیل خواهد شد. حروف و کلمات دلخواه را میتوانید به همین ترتیب به لیست خود اضافه کنید