بلک بری – اندروید :(

نویسنده :

به شخصه اصرار و تلاش بلک بری برای پیوستن و استفاده از محصولات اندروید قابل درک نیست ! با صرف این هزینه ها و زمان بجای مداکره و ساخت گوشی می توانست بر روی انتشار و بروزرسانی سیستم عامل اصلی بلک بری ۱۰ فعالیت کند و تمام برنامه ها و امکانات اندروید را بصورت بومی سازی شده و اختصاصی بلک بری یا حتی با امکانات بیشتر در اختیار کاربران خود قرار دهد. ولی همچنان خواهان همکاری با اندروید می باشد …. 🙁

بلک بری از ابتدای انقلاب بلک بری ۱۰ با بکارگیری اندروید در محصولات خود در کنار سیستم عامل جدید تلاش داشت کمبود و ضعف بخش نرم افزاری را برطرف نماید . بسیاری از کاربران قدیمی بلک بری با حضور اندروید از ابتدا مخالفت داشته و برخی دیگر بدلیل عدم وجود نرم افزارهای کاربرد و الزامی با بودن اندروید و همکاری با گوگل موافقت دارند . در این پست به بررسی آخرین وضعیت بین بلک بری و گوگل بر سر همکاری و استفاده از اندروید در محصولات بلک بری می پردازیم :

در اواخر اردیبهشت آخرین اخبار منتشر شده از مذاکرات بین بلک بری و گوگل شکست مذاکرات و عدم قبول برخی شرایط طرفین از پیشنهاد یکدیگر بود ، اکنون بعد از گذشت چند ماه ابتدا بلک بری اعلام کرد :

جان چن : اگر بتوانیم امنیت یک موبایل اندرویدی را تامین نماییم آن را تولید خواهیم کرد

بلک بری در آخرین سه ماهه ی مالی گذشته تنها ۱.۱ میلیون دستگاه تلفن هوشمند به فروش رسانده که در مقایسه با سه ماهه قبلی حدودا کاهشی ۰.۵ میلیونی دارد!!!

جان چن بعد از سکوت طولانی مدت بلک بری در مورد شایعات ساخت گوشی اندروید توسط این شرکت در مصاحبه ای در شبکه CNBC اعلام کرد :

ما فقط موبایل های ایمن می سازیم. بنابراین اگر بتوانم راهی برای تامین امنیت یک اسمارت فون اندرویدی بیابم صد در صد تولید آن را در دستور کار قرار می دهم.

شایعات بدون پاسخ صریح جان چن همچنان پا برجاست و گمان می رود بلک بری در آگوست از گوشی تمام اندرویدی رونمایی کند که ظاهری نزدیک به Z3 خواهد داشت . این شایعات در بین کاربران بلک بری به دو قطب مخالف جدی و موافق جدی تبدیل شده است . بصورتی که بسیاری از کاربران قدیمی بلک بری اصلا تمایلی به حضور اندروید در گوشی های خود ندارند (اگر اندرویدی میخواستن از گوشی های سامسنگ و سونی و ال جی استفاده می کردند) و گروه دیگر بدلیل محدودیت در برنامه ها تمایل زیادی به همکاری و استفاده از اندروید دارند .
blackberry-android
blackberry-android

و اما …..

چندی پیش سایت بلک بری اخباری منتشر کرد مبنی بر همکاری بلک بری و گوگل برای ساخت نسخه امن اندروید . همچنین گوگل امیدوار است بتواند با همکاری و استفاده از BES قدرتمند بلک بری در اندروید ۵ و Google Play for Work اندرویدی امن و کار آمد و ایده آل برای سازمان ها طراحی نماید. این همکاری برای هر دو طرف مفید خواهد بود . گوگل با در اختیار داشتن امنیت بلک بری کاربران ویژه ای را بسوی خود خواهد کشاند و از سوی دیگر بلک بری از امکانات اندروید بصورت کامل با انتظارات و خواسته های خود که در ابتدای آن امنیت است بهرمند خواهد شد.

اکنون باید به انتظار نتیجه این همکاری باشیم و بازخورد انتقادات و پیشنهادات کاربران دو طرف ( کاربران بلک بری و کاربران اندروید) را در آینده ای دور یا نزدیک شاهد باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید